06.09.2018. - Novosti - Organizatori volontiranja
Bogata kulturna baština našeg kraja zaslužuje i udrugu koja će brinuti o tome da ti kulturni običaji ne zamru. Predstavljamo jednu od takvih udruga, čije članstvo se sastoji i od starijih osoba koje pamte običaje i tradiciju.
ŠTO RADI VAŠA UDRUGA I KOJI SU GLAVNI CILJEVI VAŠEG RADA?
Pa kako i samo ime kaže, naš glavni cilj je očuvanje kulturne baštine našeg kraja, što znači da kroz svoj rad njegujemo stare običaje, napjeve, promičemo tradicijske zanate i sve ono što nam se čini da lagano izumire. Ne tako davno do naše nošnje i običaja se nije baš držalo pa smo imali situacije da se nošnja prodavala na kilograme. To su mnogi prekupci iskoristili i domogli se, pa mogu to tako kazati, pravih malih bogatstava preprodajući ukrasne dijelove nošnji, srebrninu, toke i puno toga. Čini se da se ciljano uništavalo naše korijene, a narod bez korijena je ništa. To je i danas temelj za sve, jer bez prošlosti, nema niti neke budućnosti. Jedan od naših velikih uspjeha je po meni bio taj što samo obnovili Brnaški dernek. Kroz tu manifestaciju koja je isto jedan vid promicanja kulturne baštine, kroz nastupe u nošnjama oživljavaju se stari običaji, napjevi. Mi smo postigli to da je sada prestiž da se obučeš u narodnu nošnju, pa čak i za svadbe. Hala dragom Bogu imamo šta i pokazati. To se najbolje vidi na samoj Alci, ali i na proslavi Velike Gospe. Ta dva događaja sigurno ne bi bila tako veličanstvena da se ne oblači naša prekrasna nošnja. To je taj nekakav naš temelj. I dalje smo išli u promicanje kulturne baštine, kako izrade nošnje, vunenih predmeta, opanaka, tako i čuvanje napjeva, od vrtića do škola. Na taj smo način prošli cijelu Cetinsku krajinu i sigurno smo zasijali plodno sjeme iz kojeg će niknuti daljnja inicijativa i kvaliteta svega što radimo. Najbitnije od svega je da se to neće zaboraviti. Želimo još napraviti neki prostor u koji bismo postavili tkalački stan, lončarsko kolo, gdje bi se mogli izrađivati opanci. To bi bila neka sigurnost da će to sve skupa napredovati.
TKO SU SVE VAŠI KORISNICI I NA PODRUČJU KOJIH GRADOVA I OPĆINA RADITE?
Imamo korisnike od vrtićke do starije dobi ili možemo reći od godine do sto godina.
KOJE SVE AKTIVNOSTI PROVODITE TIJEKOM GODINE I KOME SU NAMIJENJENE?
Kao preduvjet svega imamo, što se nažalost ne radi u našoj Cetinskoj krajini, certificiranog voditelja koji ima dopusnicu. Ako ne radiš na taj način, to je negativno za mjesto od kuda dolaziš. Po meni je tu najveća odgovornost onoga tko financira, jer ako već radiš, onda moraš raditi kako treba. Kod nas su stvari došle do toga da ove godine nećemo imati večer folklora, što je po meni kulturna katastrofa.
SUDJELUJU LI U VAŠEM RADU STARIJE OSOBE?
Dakako da jesu, u prvom redu tu imamo preradu vune, prikaze pletenja, reranje i slične stvari. Stariji njeguju svoje napjeve, tako da je i to kvalitetno i svatko je dobrodošao.
U ČREMU NAJVIŠE UŽIVAJU STARIJE OSOBE?
U jednoj pozitivnoj atmosferi i neposrednom odnosu. Mi se prilagodimo svima, srdačni smo i skromni i ljudi to prepoznaju. Ugodno se družimo i onda je to gušt.
ŠTO MISLITE KOJE BI USLUGE BILE NAJPOTREBNIJE STARIJIM OSOBAMA U NAŠEM GRADU?
Smatram da se treba provesti neka kvalitetna analiza, anketirati starije da sami kažu što im treba i onda ići u tom smjeru.
KAKO SE STARIJE OSOBE MOGU UKLJUČITI U VAŠ RAD?
Jednostavno, da imaju volju i samo nam dođu.
VAŠI KONTAKT PODACI:
UDRUGA ZA OČUVANJE BAŠTINE CETINSKOG KRAJA
Pelimovac 3, 21 230 Sinj
Ivicajagnjic@jadransko.hr
Razgovor vodila: Dijana Filipović-Grčić